Kiedy dziecko zapyta: Skąd bierze się woda w kranie? większość rodziców ma twardy orzech do zgryzienia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu odpowiedź na to, jakże trafne, pytanie nie przysparzałaby najmniejszych problemów. Brzmiałaby ona: Z wieży ciśnień.

Świadectwem tych pięknych czasów, kiedy to ciekawość dziecka zaspokajały trzy słowa jest Ełcka Wieża Ciśnień. Ta wybudowana w 1895 roku konstrukcja aż do lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku dostarczała wodę do większości domów w mieście. Oczywiście wraz z rozwojem wodociągów wieża przestała pełnić swoją funkcję. Szczęśliwie jednak budynek nie popadł w ruinę dzięki Stowarzyszeniu Mniejszości Niemieckiej „Mazury" w Ełku. Od 1994 roku wieża stanowi siedzibę wspomnianej organizacji, a także znajduje się w niej Muzeum Kropli Wody. Można w nim zobaczyć ubiory, czy tez narzędzia z dawnych czasów..

Z racji swojej wysokości na szczycie wieży ulokowano punkt widokowy, z którego można podziwiać ełcką panoramę. Chwila wytchnienia na szczycie stanowi znakomite zwieńczenie wizyty w muzeum.

Wieża znajduje się przy ulicy 11 listopada 2, a najlepiej pojawić się tam miedzy godziną 10-16, ponieważ w tych właśnie godzinach czynne jest Muzeum Kropli Wody. Nawet jeśli nie interesuje Was wizyta w muzeum, to i tak warto się wybrać, aby zobaczyć jedna z najlepiej zachowanych wież ciśnień w regionie!